English
اطلاعات تماس
 
تلگرام: isca_admin@
همراه: ۰۹۱۲۲۱۸۵۱۰۷
نمابر: ۰۲۱۲۲۷۴۲۷۵۶
تلفن : ۸۸۶۹۰۰۵۶
آدرس دبیرخانه: تهران - خیابان علامه طباطبایی جنوبی - نبش خیابان 24 شرقی - مجتمع تجاری و اداری طوس - طبقه اول - واحد 63
پست الکترونیکی: info@isca.ir
کد پستی: ۱۹۹۷۸۳۶۴۹۶
مشاهده جزئیات

1396/07/16 - 9:50

 غرفه اتاق تهران در نمایشگاه جیتکس 2017 کار خود را آغاز می‌کند

آینده اقتصاد در کسب‌وکارهای نوین و استارت‌آپ‌هاست

 

 فعالان کسب‌وکارهای نوین و استارت‌آپ‌هایی که با حمایت اتاق تهران در نمایشگاه جیتکس 2017 حاضر هستند، تهران را به قصد دوبی ترک کردند.

هیات اعزامی اتاق تهران برای حضور در رویداد بزرگ فناوری جیتکس 2017 در دوبی که متشکل از 12 استارت‌آپ بخش خصوصی است، عازم محل این نمایشگاه در امارات شد تا توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بخش خصوصی ایران در حوزه فناوری را به معرض نمایش بگذارد.

هومن حاجی‌پور، معاون کسب‌وکار و سرپرست هیات اعزامی اتاق تهران به نمایشگاه جیتکس 2017 با اشاره به اهداف اتاق برای حمایت از حضور 12 استارت‌آپ در این رویداد بزرگ حوزه فناوری و تجاری بین‌المللی گفت: پاویون جمهوری اسلامی ایران در سال‌های 2015 و 2016 با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، وزارت فرهنگ و ارشاد و صندوق نوآوری و شکوفایی در نمایشگاه جیتکس برپا شد اما این برای نخستین بار است که اتاق تهران هم به نمایندگی از بخش خصوصی کشور با افتتاح یک غرفه در این رویداد 12 استارت‌آپ را به این نمایشگاه اعزام ‌می‌کند.

حاجی‌پور افزود: اتاق تهران در نمایشگاه جیتکس 2017 غرفه‌ای در اختیار گرفته است که به صورت رایگان در اختیار این استارت آپ‌ها قرار ‌می‌گیرد تا آنها نسبت به معرفی توانمندی‌ها و کسب و کار خود اقدام کنند.

حاجی‌پور درباره روند انتخاب استارت‌آپ‌های صاحب‌صلاحیت، جهت بهره‎مندی از حمایت اتاق تهران برای حضور در نمایشگاه جیتکس 2017 دبی نیز توضیحاتی ارائه داد و گفت: روند انتخاب به این به صورت بود که ابتدا طی مکاتبات گسترده‌ای با مراکز شتاب‌دهی کسب‎وکار و یا تقاضای مستقیم، تعداد 56 استارت‌آپ جهت حضور در فرآیند داوری، درخواست خود را به اتاق تهران ارائه دادند. در مرحله اول غربالگری نیز 25 استارت‌آپ با در نظر گرفتن ملاک‌های مختلفی نظیر ایده، عمر شروع استارت‌آپ، سطح بهره‌مندی از فناوری و قابلیت تطابق با بازار‌های جهانی از میان درخواست‌های رسیده پذیرفته شده و به مرحله داوری رسیدند و در نهایت 12 استارت‌آپ با رای هیات داوران برگزیده شدند.

او ادامه داد: استارت‌آپ‌ها نه تنها در کشورهای توسعه‌یافته که درکشورهای منطقه نیز رو به رشد بوده و سرمایه‌گذارانی از سراسر جهان را به خود جذب کرده‌اند. حضور در این رویداد، فرصت بزرگی برای این استارت‌آپ‌ها و حوزه فناوری کشور است.

معاون کسب‌وکار اتاق تهران با اشاره به اینکه بیکاری به عنوان یکی از ابرچالش‌های اقتصاد ایران معرفی ‌می‌شود، حرکت به سوی اکوسیستم استارتاپی را برای کشور، الزامی دانست و گفت: جمعیت جوان و تحصیلکرده ایران توانمندی بالایی برای حضور و فعالی در کسب‌وکارهای نوین دارد و بازار کشور و منطقه نیز ‌می‌تواند به عنوان بستری مناسب برای رشد استارت‌آپ‌ها و کاهش نرخ بیکاری در میان جوانان محسوب شود؛ مشروط بر اینکه ریسک‌های اقتصادی به حداقل برسد و با بهبود فضای کسب‌وکار؛ ترس از شکست در میان کارآفرینان جوان کاهش یابد.

حاجی‌پور با اشاره به اینکه اتاق تهران حمایت از کسب‌وکار‌های نوین را در دستورکار خود قرار داده است، گفت: به دلیل رشد روزافزون شرکت‌های دانش‌بنیان، اتاق تهران در پی آن است که به بهبود شرایط رشد این شرکت‌ها از طریق تعامل با دولت و اصلاح قوانین و مقررات اقدام کند. چرا که وظیفه ذاتی اتاق، حمایت از بخش خصوصی است و بخش خصوصی اکنون در حال تغییر شکل به کسب‌وکار‌های نوین و مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

نمایشگاه جیتکس 2017 از فردا یکشنبه 16 مهرماه کار خود را در مرکز تجاری دوبی در امارات متحده عربی آغاز می‌کند و تا پایان هفته نیز برقرار است. در این رویداد بزرگ جهانی فعالان حوزه فناوری و کسب‌وکارهای نوین برای ارائه آخرین ایده‌ها و خلاقیت‌های خود گرد هم می‌آیند و به دنبال جذب سرمایه‌گذار خواهند بود.

 

 

 معاونت کسب‌وکار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار می‌کند

اولین دوره از سلسله رویدادهای Tech Deal

 معاون کسب‌و‌کار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران از برگزاری اولین رویداد Tech Deal در اتاق تهران خبر داد.

این رویداد که قرار است روز چهارشنبه 26 مهرماه امسال برگزار شود، فرصتی است تا صاحبان سرمایه و صاحبان ایده‌ها و طرح‌های فناورانه گردهم آمده و امکان همکاری‌، مشارکت و سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری را بررسی کنند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، هومن حاجی‌پور با بیان اینکه این رویداد با مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز فن بازار ملی ایران، شرکت توسعه ارتباطات بازار شریف و اتاق بازرگانی تهران برپا می‌شود، افزود: در این رویداد، سرمایه‌گذاران و صاحبان صنایع با جدیدترین فناوری‌های دانش‌بنیان مرتبط با حوزه کاری خود آشنا می‌شوند.

به گفته وی، در این رویداد فناوران و صاحبان طرح‌های نوآورانه، کارآفرینان، صنعتگران و مدیران تشکل‌های اقتصادی و صنعتی، بنگاه‌های سرمایه‌گذاری و مشتریان طرح‌های خلاقانه و اختراعات حضور دارند. حاجی‌پور افزود: در این گردهمایی، هیات داورانی متشکل از خبرگان صنایع مختلف نیز حضور دارند و به ارزیابی طرح‌های فناورانه و راستی‌آزمایی آن خواهند پرداخت.

معاون کسب وکار اتاق تهران با اشاره به اینکه در اولین دوره از سلسله رویدادهای Tech Deal دو پنل تخصصی با موضوع تجهیزات پزشکی و نیز نانوفناوری و زیست‌فناوری برگزار می‌شود، تصریح کرد که مدیران تشکل‌های این دو حوزه در پانل‌ها حضور فعالانه خواهند داشت.

بنا بر اعلام معاونت کسب‌وکار اتاق تهران این رویداد روز چهارشنبه 26 مهر ماه برگزار و پنل تجهیزات پزشکی از ساعت 9 صبح تا 12 و پنل نانوفناوری و زیست‌فناوری از ساعت 14 تا 17 در محل ساختمان شماره یک اتاق تهران برپا می‌شود.

فعالان اقتصادی و اعضای اتاق تهران تا روز چهارشنبه 19 مهرماه می‌توانند آمادگی خود برای حضور در این رویداد را به شماره چهاررقمی 1866 یا آدرس ایمیل innotech@tccim.ir اطلاع دهند.

 

 

در نشست کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران بررسی شد

نقد فعالان بازار سرمایه بر پیش‌نویس قانون بورس

در سومین نشست کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، پیش‌نویس قانون تقویت همه‌جانبه بازار سرمایه کشور مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

پیش‌نویس این قانون از سوی بخش حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه شده و فعالان بازار سرمایه در نشست این کمیسیون پس از بحث و بررسی پیرامون آن، به این نتیجه رسیدند که پیش‌نویس مذکور هنوز دارای ایراد و اشکال است و نیاز به بازبینی دارد. نمایندگان بخش خصوصی در کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران به این جمع‌بندی رسیدند که قانون بازار اوراق بهادار را با دقت‌نظر بیشتر مورد بازنگری قرار دهند و با تهیه متنی که دربرگیرنده راهکارها و نظرات فعالان بازار سرمایه است، پیش‌نویس موردنظر خود را در اختیار سازمان بورس قرار دهند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در این جلسه همچنین اعضای کمیسیون بر سر مساله نرخ ارز به بحث و گفت‌و‌گو و اظهارنظر پرداختند. همچنین مقرر شد کمیسیون بازار پول و اعتبار طی جلساتی، نظر واحد بخش خصوصی درباره نرخ ارز را به دست آورده و از سوی اتاق تهران در اختیار وزارت اقتصاد و بانک مرکزی قرار گیرد.

 

پیشنهادهایی برای نرخ تسعیر ارز

در ابتدای این جلسه، رییس کمیسیون بازار پول و اعتبار اتاق تهران با اشاره به نشست اخیر کمیسیون متناظر آن در اتاق ایران که به موضوع نرخ تسعیر ارز اختصاص داشت، گفت: بر اساس آماری که در این جلسه اعلام شد، تاکنون 70 درصد بدهکاران ارزی برای پرداخت بدهی‌های خود به بانک مراجعه نکرده‌اند.

علی سنگینیان همچنین به پیشنهاد اخیر مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: بر اساس این پیشنهاد، بدهکاران ارزی می‌توانند تا تاریخ اول آبان ماه سال جاری بدهی خود را با نرخ 1226 تومان تسعیر کنند و دیگر ملاک نرخ روز گشایش لحاظ نمی‌شود.

به گفته وی، بر اساس پیشنهاد مجلس به واحدهایی که دارای مشکل بوده و توانایی پرداخت بدهی ارزی خود را ندارند تا 2 سال بدون لحاظ بهره، تنفس داده شود.

سنگینیان همچنین با اشاره به بررسی موضوع توقف عرضه اولی‌ها در بورس و مکاتبه کمیسیون با سازمان بورس و اوراق بهادار پیرامون رفع این تبعیض، گفت: این مشکل به تازگی برطرف شده و طی هفته‌های اخیر روند عرضه اولیه‌ها در بورس آغاز شده است.

 

نقد پیش‌نویس قانون سازمان بورس

اعضای کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در ادامه، به بحث درباره پیش‌نویس قانون تقویت همه‌جانبه بازار سرمایه پرداختند. در همین رابطه، سودابه عینعلی، کارشناس این کمیسیون، برای آشنایی بیشتر اعضا، گزارشی از مفاد این پیش‌نویس ارائه داد.

علی سنگینیان رییس کمیسیون با طرح این موضوع که پیش‌نویس سازمان بورس و اوراق بهادار از سوی بخش حقوقی این سازمان تدوین شده است، گفت: بررسی مفاد پیش‌نویس فوق نشان می‌دهد که طرح پیشنهادی خود دارای اشکال است. این پیش‌نویس در بخش‌هایی حتی با قانون تجارت در تناقض است و در عین حال، شیوه تعامل با سرمایه‌گذاران خارجی در آن دیده نشده است.

سایر اعضای کمیسیون نیز با طرح موضوعاتی، نقدهای خود بر پیش‌نویس قانون تقویت همه‌جانبه بازار سرمایه اعلام کردند و در نهایت مقرر شد با مشورت فعالان بازار سرمایه و تشکل‌های این بخش، متنی پیشنهادی از سوی کمیسیون تدوین و در اختیار سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گیرد که در آن به اشکالات موجود پرداخته و راهکارها و پیشنهاداتی نیز ارائه شود.

 

پیش‌بینی‌ها از نرخ ارز

فعالان اقتصادی همچنین در ادامه این نشست، به بحث درباره نرخ ارز پرداختند. احمد صادقیان عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و از اعضای کمیسیون با بیان اینکه نرخ ارز برای فعالان اقتصادی کشور قابل پیش‌بینی نیست، خواستار نشست همفکری میان اتاق تهران و مسولان بانک مرکزی برای رسیدگی به وضعیت نرخ ارز شد. محمدرضا شجاع‌الدینی دیگر عضو کمیسیون نیز تصریح کرد که خواست و مطالبه اتاق بازرگانی از دولت، باید یکسان‌سازی نرخ ارز باشد و روی آن پافشاری کند.

امینی از کارشناسان بازار سرمایه نیز پیگیری موضوع قراردادهای آتی ارز را مطرح و خاطرنشان کرد که این اتفاق می‌تواند کارایی بازار ارز را ارتقا دهد. محمدرضا نجفی‌منش دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز بر تک‌نرخی کردن ارز تاکید کرد و معتقد است که در دنباله آن، نرخ ارز باید در بازار تعیین شود.

علی سنگینیان رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، نیز اعلام کرد که طی همفکری و تشکیل جلساتی با حضور نخبگان بخش خصوصی، دیدگاه جامع فعالان اقتصادی در خصوص نرخ ارز احصا خواهد شد و از سوی اتاق تهران در اختیار مسوولان دولت قرار خواهد گرفت.

تعداد بازدید : 76
تاریخ انتشار : 1396/07/16 - 9:50
آخرین تاریخ بروزرسانی : 1396/07/16 - 9:50
شناسنامه انجمن

انجمن بازرگانی ایران مؤسسه ای غیرانتفاعی است كه به منظورگسترش و پیشبرد و ارتقای علم، وتوسعه كمی وكیفی نیروهای متخصص و بهبود بخشیدن به امورآموزشی و پژوهشی در زمینه های مرتبط، با كسب مجوز ازكمیسیون انجمنهای علمی ایران وابسته به وزارت علوم،تحقیقات وفناوری، در بهمن ماه سال ۱۳۸۱ تأسیس و تحت شماره ۱۴۹۱۲ دراداره ثبت شركتها و مؤسسات غیرتجاری به ثبت رسیده است.